26. september – je deň, ktorý Rada Európy a Európska Únia vyhlásila za Európsky deň jazykov. Pýtate sa prečo? V Európe existuje tisíc jazykov, ktorými ľudia hovoria, jedny sú známe a jedny sú už na pokraji vyhynutia. Je preto veľmi dôležité upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov, na rozmanitosť kultúr a tradícií, ktoré je nevyhnutné zachovávať, chrániť a rozvíjať. Aj my na Dneperskej sme sa v rámci vyučovania venovali spoznávaniu aj iných jazykov, ako tých, ktoré sú súčasťou vzdelávacieho procesu. Žiaci V. B triedy písali pozvánky kamarátom a VIII. A sa rozhodla naučiť sa slová AHOJ a ĎAKUJEM v rôznych jazykoch. Dúfame, že touto cestou sme žiakom otvorili dvere do iného sveta, kde môžu spoznávať a objavovať kultúru a čaro jazykov.
A na záver zopár zaujímavostí z našich hodín:
Vedeli ste, že čeština nemá rada samohlásky? Alebo že rumunčina dokáže vytvoriť vetu len zo samých samohlások? Aha: „Oaia aia e a ei, eu i-o iau“ znamená „Tá ovca je jej, vezmem si ju“ Alebo že v galícijčine existuje 60 až 100 slov na označenie rôznych druhov dažďa? Alebo že najúspornejším jazykom je fínčina a nemčina sa hrdo pýši jazykom s najdlhšími slovami? Alebo že írčina nemá slová pre áno/nie?
A predstavte si, že sa v roku 1934 v Paríži konala súťaž jazykovej krásy. Tipnite si, ktorý jazyk vyhral 1. miesto? Bola to francúzština. Odvtedy sme však o ďalšej súťaži už nepočuli.
Jazyky vo všeobecnosti patria do jazykových rodín a zdieľajú s ostatnými veľa charakteristík, ale baskičtina je takmer jedináčik. Je považovaná za jeden z najstarších európskych jazykov a jej pôvod zostáva záhadou. Ak sa teda chcete pripojiť k exkluzívnemu klubu a stať sa „euskaldunakom“ (baskicky hovoriacim), skúste tento jazyk.
Jazyky ako angličtina, francúzština, ruština, poľština, maďarčina poznáte. A čo tieto? – kalatalčina, waleština, maltčina, sámčina, baskičtina, euskara. Aj to sú jazyky Európy a je ich omnoho viac. Tak vidíte, stretnutiu s jazykmi sa nedokážeme vyhnúť a je len na vás, ako to stretnutie využijete.