Dlhoročnou tradíciou našej školy je májová prezentácia prírodovedných predmetov prostredníctvom akcie s názvom EXPERIMENTÁREŇ. V tomto školskom roku si naši mladší žiaci opäť mohli vychutnať atmosféru chemických a fyzikálnych pokusov v odborných učebniach či rozhýbať svoje mozgové závity riešením hlavolamov tešiacich sa celosvetovej obľube.
Krásy matematiky predstavili žiaci 2. stupňa prostredníctvom troch stanovíšť. Piatakom prirástli k srdcu už spomínané hlavolamy. Okrem voľného času sa ich riešeniu venujú občas aj na hodinách matematiky. Pre niektorých už nie je problém poskladať rôzne typy Rubikovej kocky za pár minút či dokonca sekúnd. Svoju šikovnosť si na tomto stanovišti vyskúšali aj žiaci nižších ročníkov, dokonca techniku skladania klasickej Rubikovej kocky ovládajú aj tí najšikovnejší z nich. Okrem praktickej časti si piataci pripravili pre mladších kamarátov informácie z histórie, ale aj o aktuálnych rekordoch v skladaní kociek.
Ôsmaci zasa potrápili žiakov 1. stupňa skladaním puzzle. Aj keď je to na prvý pohľad jednoduchá skladačka, pre mnoho tímov bolo však jej zloženie neľahkou úlohou. Najviac sa malým návštevníkom darilo v riešení šestkového sudoku, spolupráca v skupinách má predsa len svoje výhody. Veríme, že hlavolamy zaujali aj tých najmenších a že si v blízkej budúcnosti nájdu trvalé miesto pri ich relaxovaní po náročnom dni v škole i počas prázdninového leňošenia.
Žiaci 9. ročníka mali radosť z toho, že v učebni chémie môžu mladších spolužiakom demonštrovať najjednoduchšie a najbezpečnejšie pokusy z hodín chémie. A navyše, tohto roku mohli dohliadať na to, ako si ich deti štvrtého ročníka zo školského klubu detí vyskúšajú.
Fyzikálne princípy si mali možnosť overiť štvrtáci pri tvorbe farebných motýľov, vrtuľky, rakety či pri pohybe balónika. Zaujali ich aj optoklamy a neviditeľné gélové guľôčky skryté vo vode. Ako sa správajú kvapaliny rôznej hustoty? Siedmačky experimentovali a jednoducho vysvetlili ako plávajú, vznášajú a potápajú sa rôzne telesá. Vytvorenie bublinového hada si nikto nenechal ujsť. Koľko kvapiek vody sa zmestí na mincu a dokážete prekonať gravitáciu postavením vysokej veže z drevených nerovnakých kameňov? S deviatačkami si mladší žiaci vyskúšali na tablete v interaktívnej simulácii PhET zostavovanie elektrických obvodov.
Zážitok to bol pre obe strany veľký. Doexperimentovania na budúci rok!