Biológovia v akcii
...žiaci VIII. B triedy predstavili vynález zo 16. storočia - mikroskop, vďaka ktorému môžeme pozorovať predmety a prírodniny, ktoré voľným okom nie je vidieť. Jednobunkové živočíchy – črievičky zo senného nálevu, prieduchy v pokožke listu izbovej rastliny či stavbu tela rastlinky machu mohli návštevníci pozorovať pri mnohonásobnom zväčšení a žasnúť tak nad dokonalým dielom prírody. O tom, že kvet sa dá zafarbiť aj bez použitia štetca, iba vďaka prúdeniu farebného roztoku stonkou, sa návštevníci presvedčili na vlastné oči. Vďaka vedeckým objavom môžeme doma pri pečení využívať aj mikroskopické huby – kvasinky, ktoré sú známe ako droždie. Stačí, ak im poskytneme vhodné živiny - cukor a teplo a nadýchané cesto je na svete. Aj neživá príroda je vhodným objektom na výskum. Niektoré jej súčasti vznikli za milióny rokov zo živých organizmov. Dôkazom toho je vápenec, vzniknutý zo schránok morských mäkkýšov. Ich spoločný pôvod umožnila pochopiť reakcia s kyselinou, čo sprevádzalo šumenie – uvoľňovanie oxidu uhličitého. Počas tohto zaujímavého dňa návštevníci preukázali aj vedomosti z rôznych oblastí biologických vied, so záujmom si tiež vypočuli z úst ôsmakov odpovede na svoje zvedavé otázky. Veríme, že v nich ôsmaci svojimi aktivitami vzbudili záujem o hlbšie skúmanie prírody. Ak chceme, aby sme jej krásy mohli ešte dlho obdivovať, nezabúdajme na jej ochranu.
"Príroda je jediná kniha, ktorá na všetkých stránkach ponúka zaujímavý obsah." (J. W. Goethe)
Envirohliadka
...dnes ich bolo počuť a vidieť ešte viac ako včera. Mladší žiaci ich doslova vyhľadávali a kládli im zaujímavé "ekootázky".
Matematická prechádzka
...deviataci sa prechádzali v centre mesta Košice, ktoré je metropolou východného Slovenska a druhým najľudnatejším mestom na Slovensku. Učitelia matematiky mali záujem oživiť žiakom hodiny matematiky tým, že ich vzali von a prostredníctvom matematickej prechádzky cez aplikáciu MathCityMap im umožnili objavovať matematiku prepojenú s reálnymi objektmi. Ejha, to bola zábava! V skupinkách riešili 6 úloh - Budova (zistili v akom pomere je počet sklenených výplní na prízemí a na poschodí budovy), Umelci (podarilo sa im vypočítať z údajov na pamätnej tabuli o koľko rokov viac sa dožil starší z umelcov), Schody do kaplnky sv. Michala (snažili sa určiť, koľkými kombináciami krokov možno vystúpiť na schodisko), Erb mesta Košice (vypočítali objem kamenného podstavca pod erbom), Podstavec (vyhľadali v texte na podstavci rímske čísla a určili ich súčet), Vedecká knižnica (zistili koľko hodín týždenne je otvorené American center Košice Education USA). Zaujímavé? Vyskúšajte si aj vy!
"Radosť z uvažovania a z chápania je najkrajším darom prírody." (Albert Einstein)
Vynálezy bez dátumu spotreby
...pribúdajú stále nové a nové žiacke výtvarné práce. Stále sa máte na čo tešiť!
Fyzikálne videá
...šikovní ôsmaci natáčali videá s fyzikálno-chemickými pokusmi, napríklad slonia pasta, či ako fungujú jednoduché stroje.