• Ľudmila Jakubová

• Zatmenie Slnka

•

Čiastočné zatmenie Slnka 25. 10. 2022 – Hvezdáreň a planetárium M. R.  Štefánika v Hlohovci

ZATMENIE SLNKA 25. 10. 2022

Otázky (Questions): Otazky__zatmenie_slnka.docx

vypracuj a pošli na mail: jakubova.ludmila@dneperska.sk alebo sabolova.jana@dneperska.sk

Zatmenie Slnka nastáva, keď sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej roviny - počas Novu. Podľa ich rozloženia môžeme na našom území pozorovať buď úplné, čiastočné alebo prstencové zatmenie. Nakoľko dráhy týchto telies sú rozličné, nie je možné pozorovať „nebeské divadlo“ pri každom Nove.

Úplné zatmenie Slnka patrí medzi najzaujímavejšie prírodné úkazy. Začína sa vždy čiastočným zatmením Slnka, pri ktorom Mesiac čoraz viac zakrýva Slnko. Na začiatku je pokles intenzity svetla nepatrný. Výrazný pokles intenzity svetla nastáva až tesne (cca 5 sekúnd) pred úplným zatmením. V čase úplného zatmenia Slnka je obloha tmavá a vidieť na nej najjasnejšie hviezdy. Aj teplota rýchlo klesá až o 10°C. Okolo tmavého slnečného kotúča žiari jasná koróna. O niekoľko minút úkaz rovnako rýchlo zmizne. Teplota vzduchu opäť stúpne na pôvodnú hodnotu. Vplyvom pohybu Slnka, Zeme a Mesiaca sa mesačný tieň po povrchu Zeme rýchlo pohybuje (rýchlosťou približne 1 km/s). Pre určité miesto na Zemi je preto úplné zatmenie jav časovo veľmi obmedzený, najdlhšie úplné zatmenie môže trvať asi 7,5 minúty. Najväčšia šírka mesačného tieňa na povrchu Zeme je 270 km. Okrem prekrytia Slnka či zmeny teploty môžeme sledovať aj „zvuky prírody“, resp. TICHO v prírode. Posledné úplné zatmenie Slnka v Európe sme mohli pozorovať 11. 8. 1999 a najbližšie nastane 7. 10. 2135.

Preto si môžeme vychutnať aspoň čiastočné, ktoré začne v utorok 25.10. v čase 11:17maximálne prekrytie (tieň) bude v Košiciach o 12:26 a celé sa ukončí približne 13:36.

Pri pozorovaní je potrebné pamätať na niekoľko dôležitých vecí:

1. Nikdy sa nepozerajte nechráneným zrakom priamo do Slnka.
            2. Ak ste si nie úplne istý, že váš slnečný filter je bezpečnou ochranou zraku pri pozorovaní Slnka, poraďte sa s jeho predajcom alebo sa obráťte na niektorú z hvezdární a planetárií alebo pracovníkov Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.
            3. Bez priameho dohľadu skúseného odborníka sa nikdy nepozerajte do ďalekohľadu alebo hľadáčika namiereného na Slnko, a to ani v prípade keď má filter.
            4. Nenechávajte v dosahu malých detí bez dozoru akýkoľvek ďalekohľad alebo iný optický prístroj.
            5. Nikdy sa nedívajte do Slnka cez fotoaparát alebo kameru.

Bežne predávané slnečné okuliare nie sú dostatočnou ochranou zraku na priame pozorovanie Slnka aj vtedy, ak majú najvyšší ochranný faktor. Najbežnejšia vhodná pomôcka je tmavé zváračské sklo, ktoré použijeme aj my.

Prajeme Vám pekný a nezabudnuteľný zážitok!

Pár zaujímavých stránok: