Na hodinu geografie k nám zavítali hostia až z ďalekej Afriky – zástupcovia kmeňov Berberov, Zulu či Pygmejov, Masajov alebo Dogonov... samozrejme v podaní našich šiestakov, ktorí si pripravili projekty tak trochu netradične. Pozreli sa na zvyky, symboly, farby, či rituály domorodcov a niektoré skupinky nám ich nielen stručne predstavili, ale aj napodobnili ich výzor, tanec aj nástroje, ktoré používajú napríklad na lovenie zveri. Ukázali nám, v ktorej časti Afriky žijú či dokonca predviedli ich reč. Všetkým sa tieto projekty páčili a kto vie... možno k nám pozveme hostí aj z iných svetadielov.
Hmlistá cesta na Lajošku
- 20. 11. 2024
Počasie v novembri je známe tým, že rána sú hmlisté s občasným mrznutím, no v priebehu dňa sa vyjasní. Alebo aj nie... a spokojne môže ostať celý deň zahalený v hmle. V jednu takúto tajomnú sobotu sa vybrala menšia skupinka turistov na chatu Lajoška.
Naše putovanie začalo na Jahodnej, odkiaľ sme po známej ceste SNP vyliezli popri zjazdovke a pokračovali až na Prednú Holicu. Stúpaním cez hmlistý les sa nám naskytli čarovné obrazy zamrznutej pavučinky, ihličia, či zvyšných lúčnych rastlín. Aj keď viditeľnosť bola len na pár metrov, nemuseli sme sa báť, že zablúdime. Okrem červenej značky nás totiž sprevádzali aj žlté šípky. (Poznáte ich? Tento úsek je totiž totožný aj s Jakubskou cestou - Camino.)
Náš cieľ bol pri kaplnke na Prednej Holici. A hoci tentokrát bez výhľadov, s troškou fantázie sa táto jednoduchá túra lesom zdala ako prechádzka čarovným svetom. Vymrznutí sme sa na chate Lajoška zohriali a posilnili výbornou kapustnicou a chatárskym čajom. Po preskúmaní okolia a gúľania sa dole kopcom sme sa vydali domov. Avšak inou cestou – do dediny Vyšný Klátov. Dole svahom sa už išlo jednoduchšie a celá cesta nám ubehla rýchlo. Ešte sme sa zašli pozrieť na pole „Košických meteoritov“, ktoré sa nachádza práve nad touto dedinou. Meteorit sme síce nenašli a aj sme trochu vymrzli, no máme ďalšie jedinečné zážitky. A hlavne sa tešíme na ďalšie putovanie. Pridáte sa k nám na Mikulášsku túru?
1
Dneperskí matematici v akcii
- 20. 11. 2024
Matematický kufor
My deviataci, Tereza Lipovcová, Juraj Ferenčík a Juraj Kando, sme sa 18. novembra zúčastnili súťaže MATEMATICKÝ KUFOR. Bola rozdelená do dvoch častí: riešenie matematicko-logických úloh a matematická šaráda. V prvej časti súťaže sme museli vyriešiť čo najviac logických úloh. Po krátkej prestávke sme pokračovali v druhej časti. V tej išlo o to, že jeden člen nášho tímu opisoval slovo, zatiaľ čo ďalší dvaja ho museli uhádnuť. Táto časť bola nielen zábavná, ale aj náročná na komunikáciu a spoluprácu. Preukázali sme naše matematické schopnosti, a napokon sme sa umiestnili na peknom 2. mieste z 19 škôl. My sme si súťaž užili a odniesli si množstvo nových skúseností.
Liga 4x4
Piataci, Janka Birková, Miško Ferenčík, Janko Onderišin a Lukáš Klacik, sa v konkurencii 24 škôl (12 z Košíc a 12 z okolia) umiestnili na 3. mieste v súťaži LIGA 4x4. Pozostávala zo štyroch kôl, v ktorých sa stretli okrem klasických úloh aj s netradičnými. Zabrať im dali hlavolamy, štafeta a taktická hra proti členom iného tímu. V závere pri rovnosti bodov museli ešte naši piataci zabojovať o konečné umiestnenie v náročnom rozstrele, ktorý nakoniec vyhrali vďaka svojej šikovnosti a tiež vynikajúcej tímovej spolupráci.
Našim šikovným žiakom k úspechu blahoželáme a prajeme im veľa šťastia nielen v šarádení, ale aj na ďalších matematických súťažiach.
3
Svetový deň detí
- 19. 11. 2024
Každý rok, 20. novembra oslavuje svet výročie prijatia Dohovoru o právach dieťaťa. UNICEF pri tejto príležitosti vyzýva dospelých a mladých ľudí, aby prejavili solidaritu s najviac znevýhodnenými a najzraniteľnejšími deťmi tým, že sa oblečú do modrej farby.
Namodro budú tento rok osvetlené historické budovy a pamiatky v 9 slovenských mestách:
Bratislava: Bratislavský hrad, UFO, Stará Tržnica
Košice: Dóm sv. Alžbety
Bojnice: Bojnický zámok
Nitra: Chrenovský most, Divadlo Andreja Bagara
Banská Bystrica: Hodinová veža, Barbakan, Historická radnica
Komárno: Monoštorský most
Spišská Nová Ves: Radnica
Trnava: Radnica
Prešov: Radnica
Týždeň vedy a techniky - deň piaty
- 18. 11. 2024
V piatok, 15. 11. 2024, sme ukončili Týždeň vedy a techniky.
Siedmaci počas projektových hodín pátrali po tom, kde nájdu chémiu v každodennom živote. Cieľom bolo predstaviť spolužiakom informácie o slovenských výrobkoch a ich výrobcoch. Výstavka, ktorú pripravili pre vás v piatok, je výsledkom ich hľadania.
Zdravý životný štýl
- 18. 11. 2024
Ani našej škole nie je zdravie našich žiakov ľahostajné a záleží nám, aby sa o neho vedeli čo najlepšie starať. Preto sa pre žiakov 1. stupňa uskutočnila prednáška s témou ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL. Prednášku viedla Bc. Natália Balintová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach. Žiakov 1. stupňa oboznámila, aké dôležité je starať sa o svoje zdravie a zároveň im ukázala správnu techniku umývania sa rúk, rozprávali sa o zdravej strave, potrebe fyzického pohybu, správne nastavenom dennom režime a ďalších aspektoch vplývajúcich na ich zdravie. Veríme, že prednášky mali význam a žiaci sa budú príkladne starať o svoje zdravie a niesť osvetu aj medzi ostatných ľudí vo svojom okolí.
2
Týždeň vedy techniky - deň štvrtý
- 15. 11. 2024
Vo štvrtok 14. 11. 2024 sme v škole privítali RNDr. Moniku Tvrdoňovú, PhD., odbornú asistentku Katedry organickej chémie Ústavu chemických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, ktorá sa v rámci výskumnej činnosti venuje problematike asymetrickej organokatalýzy, so zameraním na sacharidové deriváty.
Našich žiakov 7. a 8. ročníka zaujala sériou jednoduchších, zrozumiteĺných pokusov zameraných najmä na farebné zmeny reaktantov a produktov, ktoré môžeme pozorovať v našom okolí, ale videli sme aj experimenty, ktoré sú používané ako dôkazové reakcie v laboratóriách.
Nemalým prínosom bola pre nás skutočnosť, že sme za vedou nemuseli cestovať, ale ,,organická chémia" prostredníctvom pani doktorky prišla za nami. Sme jej vďační za toto podujatie, aj za náročnejšiu prípravu a realizáciu experimentov.
3
Chémia oslovuje najmenších
- 14. 11. 2024
Naši prváci z I. A triedy dnes zažili veľký deň. Ocitli sa v koži veľkých žiakov a prvýkrát navštívili učebňu chémie. Mamička nášho žiaka Marka z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ nám predstavila zaujímavé pokusy, ktoré si každé dieťa vyskúšalo. Pripravili si trblietavý sliz, písali neviditeľným perom, farbili vodu na neónovú, cítili sa ako herci a pripravovali rekvizity k filmu. Podľa mnohých je od dnešného dňa chémia najobľúbenejší predmet. Tešíme sa a ďakujeme pani Tvrdoňovej.
3
WOCABEE - Pokračujeme ďalej!
- 14. 11. 2024
Po skvelom výkone v okresnom kole sa našim žiakom z triedy III. B podarilo získať vynikajúce 2. miesto a žiakom IV. C 3. miesto v krajskom kole. Postúpili sme tak do celoslovenského kola šampionátu, ktoré sa uskutoční v dňoch 19. – 21. 11. 2024. Máme v ňom šancu hrať o celkovo 6 000 EUR na modernizáciu, a samozrejme o titul celoslovenských šampiónov!
Držíme žiakom palce a prajeme im najmä radosť z učenia moderným a inovatívnym spôsobom!
Maľuj ako Klee
- 14. 11. 2024
„Maľuj ako /Paul/ Klee“ bol názov podujatia, ktoré pre žiakov 8. a 9. ročníka pripravila Škola umeleckého priemyslu v Košiciach. Do druhého kola postúpili aj naše žiačky Michaela Maťašová a Michaela Petrušová, obe z VIII. A triedy. Súťažiaci strávili príjemné dopoludnie v priestoroch ŠUP v Rotunde na Zbrojničnej ulici. Vo fotogálérii nájdete zábery z priebehu súťaže a práce oboch dievčat.
Poznámka: Paul Klee [paul klé] bol nemecko-švajčiarsky maliar, člen umeleckého spolku Der Blaue Reiter. Jeho tvorbu ovplyvnili viaceré umelecké smery: expresionizmus, kubizmus aj surrealizmus. Je známy aj svojou pedagogickou činnosťou na umeleckej škole Bauhaus.
2
Týždeň vedy a techniky - deň tretí
- 14. 11. 2024
Svet DNA technológií
Počas tretieho dňa Týždňa vedy a techniky naši ôsmaci nahliadli do fascinujúceho sveta DNA technológií, ktorý im priblížila Doc. RNDr. Eva Petrejčíková z Prešovskej univerzity. O tom, že DNA (kyselina deoxyribonukleová) sa využíva pri odhaľovaní páchateľov v kriminalistike, či určovaní otcovstva ste určite počuli. No vedeli ste, že pomocou DNA pavúkov človek vyrába neprestrielné vesty a že vedci v Čechách pracujú na oživení mamuta? Naši ôsmaci sa dozvedeli odpovede na mnohé otázky, napr. aj to, prečo nemôžeme oživiť dinosaury.
Deviataci po stopách vedy
Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky sme sa aj my, žiaci IX. ročníka, vybrali na rôzne aktivity spojené s týmto týždňom. Najskôr sme s pani učiteľkami matematiky vybehli do mesta na matematickú prechádzku. Rozdelili sme sa do dvojíc a s využitím mobilnej aplikácie hľadali stanovištia na Hlavnej ulici. Na každom z nich na nás čakala iná úloha - niekde sme mali počítať pomer okien na budove, inde zase obsah pamätnej tabule či objem podstavca. Nevyhnutnou pomôckou bol pre nás aj malý meter, ktorý si každý priniesol. Po prechádzke sme navštívili Slovenské technické múzeum, kde sme si vyskúšali rôzne interaktívne zariadenia, pri ktorých sme museli využiť poznatky z fyziky, matematiky, biológie, ale tiež aj náš postreh, vzájomnú spoluprácu a logické myslenie. Na záver sme sa vybrali do Východoslovenského múzea, kde sme si užili prehliadku minerálov a hornín z celého sveta. Najprv sme si vypočuli pútavý výklad pána geológa Stanislava Levendovského o histórii zberu, stavbe, tvare, farbe a praktickom využití minerálov, potom sme si vzorky prírodnín ohmatali a pozorovali binokulárnou lupou. Pán geológ nám tiež pomohol určiť rôzne minerály či horniny, ktoré sme sami našli v prírode. Mali sme možnosť porovnať, ako minerály a horniny vyzerajú za denného svetla a ako v tme pod UV lampou - niektoré svietili len jednofarebne na červeno, zeleno či modro, iné zase viacfarebne. V rámci prehliadky stálej expozície sme videli zachované skameneliny, zuby žralokov a kostry mamutov či dinosaurov. Zaujal nás úlomok z meteoritu Košice, ktorý pred 15 rokmi dopadol neďaleko nášho mesta. Všetky aktivity boli pre nás zaujímavé. Z týždňa vedy a techniky si okrem spomienok a geologických suvenírov odnášame aj nové poznatky, ktoré vieme využiť nielen na hodinách biológie. Žiaci IX. A a IX. B
6
Týždeň vedy a techniky - deň druhý
- 13. 11. 2024
Piataci v objatí lesného ekosystému
Druhý deň v rámci Týždňa vedy a techniky patril návšteve Východoslovenského múzea. Vyučujúce biológie v 5. ročníku pripravili v rámci neho svojim žiakom netradičnú hodinu biológie. Do lesného ekosystému nahliadli formou prezentácie doplnenej sprievodným slovom zoológa RNDr. Petra Krišovského. Svoje doterajšie vedomosti obohatili o nové, týkajúce sa spoločenstva lesných organizmov - prostredníctvom preparovaných exponátov získali cenné informácie o vzhľade, potrave, love, hniezdení a speve typických lesných vtákov, binokulárnou lupou pozorovali drobné telá lesného hmyzu a počas prehliadky stálej expozície si mali možnosť vyskúšať rôzne interaktívne aktivity. Zážitkovú hodinu biológie budú piatakom pripomínať suveníry v podobe pekných kúskov minerálov, brožúrok i kníh.
8
Hádanková štafeta - vyhodnotenie
- 13. 11. 2024
Všetci priaznivci súťaží, máme tu pre Vás výsledky Hádankovej štafety.
V priebehu piatich týždňov ste mali prísť na riešenia, ktoré znejú nasledovne:
Odpoveďou na hádanku číslo 1 je Alexander Dubček.
Hádanka číslo 2 skrýva meno Milan Rastislav Štefánik.
Tretia hádanka patrí Jurajovi Jánošíkovi.
Meno Pavol Dobšinský môžete nájsť v hádanke číslo 4.
No a Krista Bendová, známa autorka všetkým deťom, sa ukrýva v hádanke číslo 5.
Do hádania sa zapojilo 57 detí, no nie každý prišiel na všetky správne odpovede. Z tých, ktorí uhádli všetky hádanky sa vyžreboval iba jeden šťastlivec. Jeho meno je Tobias Rohaľ z III. C.
Blahoželáme, Tobi!
Týždeň vedy a techniky - deň prvý
- 13. 11. 2024
Týždeň vedy a techniky sme v pondelok 11. 11. 2024 odštartovali návštevou vydareného podujatia DILATECH v Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej ulici v Košiciach.
Naši ôsmaci s radosťou zhotovovali odliatky zubov a zážitkovo merali zrak modernými optickými prístrojmi.
Ktovie? Možno práve objavili svoje budúce povolanie.
2
Orchestríček
- 12. 11. 2024
Žiaci druhého až štvrtého ročníka sa zúčastnili výchovného koncertu Orchestríček na Malej scéne Národného divadla. Počas koncertu mali deti veľmi dôležitú úlohu - pomôcť znova napísať zničenú knihu o hudobných nástrojoch. Spoločne s hráčmi orchestra spoznali postavenie a čaro hudobných nástrojov. Pomáhali hrať na jednotlivých hudobných nástrojoch. Dozvedeli sa, čo je to opera a spoznali opernú divu. Hudba vyvolala emócie, ktoré žiakov sprevádzali celým koncertom.
Krokus
- 11. 11. 2024
V piatok 8. 11. 2024 zasadili v školskej záhrade žiaci IX. A cibuľky krokusov ako pripomienku približne 1,5 milióna detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Aj touto cestou chcú tak naši žiaci upozorniť na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe náboženského presvedčenia, s ktorým sa môžeme stretnúť i dnes. Cieľom tejto každoročnej aktivity našich najstarších žiakov je uvedomenie si tolerancie a porozumenia.
4
Imatrikulácia prvákov
- 11. 11. 2024
Bol si pasovaný za prváka, škola Ťa k nám ráno láka.
Máš práva i povinnosti, užiješ si do sýtosti kamarátov i radostí.Naši prváčikovia si tieto slová zapamätajú, pretože po krásnom programe, ktorý si s pani učiteľkami a vychovávateľkami pripravili, zložili sľub prváka a dostali imatrikulačné listiny ako pamiatku na ich veľký deň.
Prvákom prajeme veľa úspechov v našej škole a radosť z poznávania nových vedomostí.
iBobor - 2. stupeň - vyhodnotenie
- 8. 11. 2024
Žiaci našej školy sa zapojili aj tento školský rok do informatickej súťaže iBobor. Do online súťaže, ktorá prebiehala od 4. 11. do 8. 11. sa zapojilo 88 žiakov 2. stupňa. Mená úspešných riešiteľov uvádzame od najúspešnejšieho riešiteľa z našej školy v danej kategórii:
Kadeti (8. – 9. ročník) – 5 žiakov úspešných z 28 riešiteľov
Juraj Kando (IX. B), Ema Šimová (VIII. A), Juraj Ferenčík (IX. A), Matej Glončák (VIII. B), Michaela Petrušová (VIII. A)Benjamíni (6. – 7. ročník) – 16 žiakov úspešných zo 40 riešiteľov
Jakub Gajdoš (VI. A), Matej Birka (VII. A), Zoe Škovránková (VI. C), Matej Kiraľvarga (VI. A), Natália Babicová (VI. C), Sebastián Iglódy (VII. A), Adam Štábla (VI. A), Veronika Lukáčová (VI. C), Samuel Horský (VII. A), Aneta Šenkýrová (VII. A), Alex Truska (VII. B), Alexandra Čabáková (VII. A), Samuel Sedláček (VII. B), Štefánia Krompaská (VII. B), Margaréta Baloghová (VI. C), Simona Miškufová (VII. A)Bobríci (5. ročník) – 13 žiakov z 20 riešiteľov
Ján Onderišin (V. C), Jana Birková (V. A), Júlia Mlynárová (V. B), Samuel Pitoňák (V. A), Patrik Zbur (V. A), Natália Kuzmová (V. B), Michal Ferenčík (V. A), Ema Balážová (V. A), Dominik Bartko (V. B), Michaela Ruščínová (V. C), Olívia Lenártová (V. C), Rebeca Matejová (V. A), Zuzana Kupcová (V. B)Srdečne gratulujeme a bobrujeme budúci rok opäť!
3
Týždeň vedy a techniky
- 8. 11. 2024
Milí naši spolužiaci, mladší, aj tí starší, od pondelka budúceho týždňa, v dňoch 11. - 17. novembra 2024 sa pri príležitosti Týždňa vedy a techniky po celom Slovensku konajú rôzne podujatia.
Aj v našej škole chceme v tomto čase upriamiť pozornosť na význam vedy a techniky v našich životoch. Preto sme pre vás pripravili netradične prežitý týždeň.
Pozývame Vás na všetky naše podujatia, ktoré sú v centre diania. Dozviete sa o nich od vyučujúcich prírodovedných predmetov.
Želáme Vám pekný týždeň VEDY A TECHNIKY.