• Dneperská Goes English

• Thanksgiving – The School Radio Broadcast

• 06.12.2022 20:08
        •  Deň vďakyvzdania - rozhlasové vysielanie v školskom rozhlase
        • Dňa 24. novembra 2022 si ľudia v Kanade a Spojených štátoch amerických pripomínajú Deň vďakyvzdania, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie sviatky a každoročne sa oslavuje vo štvrtý novembrový štvrtok.

Za prvý americký Deň vďakyvzdania považujeme slávnosť, ktorú pútnici usporiadali v roku 1621. Pútnici priplávali z Anglicka do Ameriky na lodi Mayflower, pretože sa tu chceli usadiť a začať nový život. Pútnici však priplávali tesne pred zimou, nemali so sebou dostatok potravín a prvú zimu prežili veľmi ťažko. Na jar sa zoznámili s miestnymi Indiánmi, ktorí ich naučili, ako pestovať plodiny a pomohli im loviť zver a ryby. Na jeseň roku 1621 vďaka tomu osadníci zozbierali bohatú úrodu a pozvali Indiánov na hostinu, aby im poďakovali za pomoc.

Deň vďakyvzdania oslavujú v súčasnej dobe všetky federálne štáty. Pre Američanov je tento sviatok predovšetkým skvelou príležitosťou na rodinné stretnutia. Pečený moriak s gaštanovou plnkou, sladké zemiaky, brusnicová omáčka a tekvicový koláč – to sú dobroty, ktoré si Američania tradične spájajú s oslavou Dňa vďakyvzdania. Tento sviatok predstavuje skvelú príležitosť, keď sa pri stole zíde celá rodina, aby spoločne vzdali vďaku za to dobré, čo im život priniesol a poďakujú za to, že sa všetci zišli. Ľudia sa na Deň vďakyvzdania podieľajú na dobročinnosti alebo pomáhajú charite.

Nedávne online stretnutie nášho školského anglického klubu detí v IV. ročníku s americkým učiteľom p. Edwardom Patricksom bolo tiež venované oslavám Vďakyvzdania. Žiaci sa dozvedeli, aké tradície sa spájajú s týmto sviatkom. Pre všetkých našich žiakov Edward nahral pozdrav v anglickom jazyku.

Na Slovensku Deň vďakyvzdania neoslavujeme, pretože nie je typický pre našu kultúru. Predsa len sa však týmto sviatkom môžeme inšpirovať a môžeme vyjadriť vďačnosť za všetko, čo máme. Poďakujme rodičom, príbuzným, priateľom a všetkým, ktorých máme radi. Vo vestibule školy sú vystavené pohľadnice, ktoré vytvorili naši žiaci v anglickom klube detí. Príďte sa pozrieť, sú prekrásne.

Thanksgiving – The School Radio Broadcast

Today, on November 24, 2022 people in the United States of America celebrate Thanksgiving. This national holiday is celebrated in the United States on the fourth Thursday in November.

The first Thanksgiving was celebrated in 1621. The Pilgrim Fathers, who arrived in Plymouth after the long voyage on the ship Mayflower, organized such celebration to give thanks to the native Indians who helped them grow vegetables and catch fish.

For most Americans, it is a day for coming together with family and friends to share a large meal. A traditional Thanksgiving dinner includes roast turkey, mashed potatoes, cranberry sauce and, for dessert, apple or pumpkin pies. It is an occasion to spend time with loved ones and express gratitude for the year that has passed. In many households there is a tradition of everyone seated at the table sharing what they are most grateful for.

Yesterday, during the online meeting with our pupils from the English Kids´Club, Mr. Edward Patricks talked about Thanksgiving. He prepared a presentation about this holiday and asked our pupils some questions. Edward also recorded a Thanksgiving greeting for our pupils.

In Slovakia, we do not celebrate Thanksgiving as it is not typical for our culture. On the other hand, we can express our thanks to our parents, siblings, friends, teachers and people we love.

In the school entrance hall, you can find the Thanksgiving messages written by the pupils from our English Kids´Club. They are beautiful, come and see!

Thank you for your attention. Have a nice day.