19. november - sv. Alžbeta

Svätá Alžbeta za plný košík sviatkov prináša.

Milí čitatelia, priaznivci pranostík!

Čas plynie a november nám v kalendári predstavil ďalšiu výnimočnú postavu našej histórie. Je to svätica, princezná, ktorej meno - predstavte si - je spojené s našimi regionálnymi dejinami a chýr o nej siaha až do súčasnosti. Táto žena - svätá Alžbeta Uhorská, nazývaná aj Durínska - aj keď žila v 13. storočí a v Košiciach nikdy nebola, má pre nás, Košičanov, význam aj v dnešných časoch. Že prečo? Nuž, to by mohla byť úloha pre vás, milí moji. Trošku popreháňajte svoje mozgové bunky a prídete na to. Ako je svätá Alžbeta Uhorská spojená s naším mestom? Správnu odpoveď nám pošlite na adresu školy: szsdneperska@gmail.com. Uveďte meno, priezvisko a triedu, ktorú navštevujete. Aby som nezabudla na motiváciu: prví traja najrýchlejší a najsprávnejší dostanú odmenu a ich mená zverejníme aj na tejto stránke. Ja sa už normálne teším na vaše odpovede!

P.S.: Zo súťaže sú vylúčení najmúdrejší medzi nami - učitelia! (predsa len toho vedia už veľmi veľa :)

Na povzbudenie vám pridávame ešte jednu pranostiku o sv. Alžbete (dúfam, že "rozumíte česky", inak to nejde):

Počasí o svaté Alžbětě povídá, jak bude v létě.